С близо 15 хил. лева от държавата ще бъдат ремонтирани два военни паметника в Ямболско. За монумента в с. Генерал Инзово, община Тунджа, са осигурени 10 800 лева, а за този в с. Горска поляна, община Болярово – 3678 лв., съобщиха от пресслужбата на областната администрация.
Близо 200 таксиметрови шофьори се събраха на протест в Ямбол срещу драстичното увеличение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Около 10:00 часа те ще потеглят от паркинга на магазин Технополис и ще преминат по централните улици и булеварди в града, а след това ще се отравят към магистрала „Тракия“. Не се очакват блокади, но движението ще бъде затруднено, обявиха организаторите на протеста.
От бранша подозират, че има картел между застрахователните компании. Настояват за налагане на мораториум върху определяне „Гражданската отговорност“ и диалог със застрахователите. „Беше направено много на тъмно, без никакво обявление“, коментира Александър Великов от Сдружението на таксиметровите водачи в Ямбол.
Таксиметровите шофьори намират за напълно неоснователни посочените от застрахователите мотиви за увеличениет
За осма поредна година на съвместна церемония двойки от Казанлък ще отбележат 50 години съвместен живот. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Инициативата за златните сватби е на кмета на общината Галина Стоянова, а празникът ще бъде на 11 декември.
От Общината призовават всички, които са сключили граждански брак в Казанлък през 1974 година, да заявят желанието си за участие в тържествената церемония на телефон 0431 99 546. Заявки се приемат до 4 декември.
По данни на администрацията се очаква в церемонията да вземат участие почти 120 двойки. Те ще бъдат част от тържество, изцяло организирано от кмета, като подарък за техния празник.
Както съобщихме, през 2023 година общо 64 двойки подновиха своите брачни обещания на обща церемония в Казанлък.
В Деня на християнското семейство Женско сдружение „Екатерина Каравелова“ от Силистра и местната Неформална организация „Рицари на доброто“ започнаха кампания за набиране на средства в подкрепа на майка и трите деца. Това съобщиха от сдружението.
Жената има общо четири деца, като най-голямото от тях вече е самостоятелно, а останалите са с тежки заболявания. В продължение на години жената е била жертва на домашно насилие от страна на бащата на децата, с когото се е развела в началото на месеца. Насилникът е изведен от дома, който е негова собственост, но след изтичане на съдебната заповед майката и трите деца трябва да напуснат имота. Тя е подала документи за общинско жилище, но процедурата отнема време.
Целта на кампанията е да бъдат събрани 5000 лева, които да помогнат на семейството да се установи в друго жилище. С парите ще бъдат закупени лег
Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
Оттам припомнят, че специализираната областна комисия е подала като предложения шест военни паметника в Ямболска област за ремонт до междуведомствената комисия от Министерството на отбраната и Министерството на финансите.
В края на октомври Министерският съвет одобри допълнителни трансфери по общински бюджети за ремонт на военни паметници. Отпуснати бяха близо 420 хил. лева за 41 военни паметника на територията на 32 общини в 16 области в страната.
Общинският съвет в Ново село даде съгласие да се закупи сметосъбирачен автомобил за нуждите на общината. Това беше една от двете точки, внесени извънредно и включени в дневния ред на днешното заседание. Съветниците одобриха и анализа на потребностите за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците от общината.
Дискусия предизвика предложението на кмета за приемането на нова наредба за определянето и администрирането на местните такси, цени на услуги и рекламни дейности. На първо четене бяха приети корекциите, предложени от ресорната постоянна комисия по бюджет, финанси, икономическо развитие, национални и европейски програми. Според становището на комисията увеличението на такса битови отпадъци от четири на 11 промила е много рязко и социално непоносимо. Повишаването на такси на услугите и рекламните дейности следва да бъде плавно, като така ще бъде оставен буфер за н
Не очакваме криза с липсата на питейна вода в област Бургас, каза пред журналисти служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на посещение в района.
Наблюдаваме количествата в язовирите. Няма повод за притеснение, дори и при продължаващ период на суша през следващата година, посочи още тя. Заедно с директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев, кмета на община Бургас Димитър Николов и колегата му в Поморие Иван Алексиев, министърът инспектира на място дейностите по ремонта на язовирите "Порой" и "Ахелой". Плановете са тези два водоема да бъдат използвани като буфери, които да захранват Бургас и Южното Черноморие при недостатъчни количества в основните за региона язовири "Ясна поляна" и "Камчия".
"През последната година засушаването е осезаемо. За да няма нужда в следващите периоди, в които очакваме то да продължи, да се създава
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Дунав мост" при Русе.
От граничния пункт съобщиха , че трафикът от тежкотоварни превозни средства е изключително интензивен.
Около 40 камиона изчакват в района на граничната зона този следобед. Останалите тежкотоварни превозни средства са основно в буферния паркинг, който е почти запълнен.
Йордан Тенев пътува от България за Финландия.
"Пристигнах на паркинга в Русе в 18:40 часа вчера и чаках до 11:30 часа днес. Много е интензивен трафикът. Не знам на какво се дължи. Някой път много бързо става - за час - два, но друг път се чака много. Шофьорската професия е лесна, стига да си мераклия", обясни Тенев.
Николай Пантов пътува за Букурещ.
"Ужас е. Голямо дремене. Пристигнах в 18:30 часа вчера и още не съм минал. Професията ни не е труд
Показвайте на хората, че не искаме да управляваме София самоцелно, а защото можем и знаем как, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на среща в централата на партията с общинските съветници на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС), на която те отчетоха свършеното от тях досега, съобщава пресцентърът на ГЕРБ.
Борисов е подчертал колко много е направено за София от него и Йорданка Фандъкова като кметове на столицата.
По думите му трафикът в София се дължи не само на „калпаво планирани ремонти, но и поради факта, че не се работи в посока завършване ринга на Околовръстното шосе“.
Председателят на групата на ГЕРБ-СДС в СОС Антон Хекимян е отчел, че общинските съветници на коалицията са провели до момента 50 координационни срещи, свързани с работата на Общинския съвет; вносители и съвносители са на над 100 доклада, провели са над 200 срещи с граждани
Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.
Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев